PŘEČETL JSEM ZA VÁS - JIŘÍ NEZHYBA


Stránky jsem přestal aktualizovat kvůli nedostatku volného času na čtení :-(

Tyto stránky odkazují na články z webu, které považuji za vhodné vám nabídnout k přečtení a třeba zamyšlení anebo také pobavení...



8. ČERVNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Ekologismus je špatný, protože je špatný – áno?
Martin Škabraha: "Již při přečtení samotného názvu recenze na Lomborgovu knihu Skeptický ekolog jsem se musel pousmát. Ivan Brezina se podobá onomu typu komiksových postaviček, které v každém díle seriálu opakují ten samý vtip či skeč, a právě proto je máme rádi a pokaždé se stejně ochotně necháváme bavit. Tak jsem se tedy začetl… a nebyl zklamán."


24. KVĚTNA 2006

AKTUÁLNĚ.CZ:
Osm filmových omylů Václava Klause
Producent Pavel Strnad vyvrací argumenty Václava Klause při vetování zákona o Státním fondu kinematografie.


18. KVĚTNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Klíč k určování Nováků, aneb nevím, že nevím, a nevím o tom
Ondřej Hausenblas: "Všem skutečným Novákům se omlouvám. Slovo novák zde budu používat s malým písmenem, protože jde o pojmenování člena hnutí či skupiny vyznavačů, podobně jako když pojmenováváme husity, ludity, masarykovce nebo různé jakeše."

11. KVĚTNA 2006

LIDOVKY.CZ:
Největší bludy Václava Klause
Marián Kišš: "Václav Klaus se dnes s oblibou stylizuje do postavy prezidenta-myslitele. Rozbor jeho nejoblíbenějších tezí však ukazuje, že často neví, o čem mluví, protiřečí si a místo věcných argumentů používá ideologické nálepky."

5. KVĚTNA 2006

AKTUÁLNĚ.CZ:
Pravda vítězí, Klaus prohrává
Je nejvyšší čas prozkoumat prezidentskou standartu. A také zrak Václava Klause.

3. KVĚTNA 2006

LITERÁRKY V SÍTI:
Salto mortale podle Hospodářských novin
Bývalý šéfredaktor Respektu a reportér Hospodářských novin poprvé veřejně odhaluje mechanismus degradace tohoto deníku.

2. KVĚTNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Česká policie se nemění - je to tlupa sympatizantů s neonacisty
Michal "Wolf" Vlk - fotoreportér BL: "Od Czechteku si sice pamatuje, že "bejt na internetu věští potíže", ale další poučení si bohužel vzít nedokázala. Na prvního máje během průvodu neonacistů z Národního odporu policisté brutálně napadla Kateřinu Jacques. Nesla spolu s několika dalšími lidmi transparent "Zelení proti neonacismu", a policie případné eskalaci konfliktu a napadení ze strany účastníků pochodu briskně zabránila. Místo nácků je zmlátila sama."

24. DUBNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Co si to dovolují - brát si naši ropu!
Americký list New York Times ve svém redakčním komentáři z 20. dubna poněkud ironicky reaguje na tu část rozhovorů čínského prezidenta Chu Ťin-taa s G. W. Bushem, která se týkala světové situace v zásobování ropou.

20. DUBNA 2006

REFLEX:
Nezodpovědný Narcis a média
Karel Hvížďala: "Jak u nás nefunguje veřejný prostor a co si díky tomu beztrestně mohou politici dovolit, je možné ukázat na nedávno vyšlé knize Miloše Zemana (1944), původním povoláním prognostika a analytika, v letech 1998 až 2002 předsedy vlády za sociální demokracii. Kniha se jmenuje Vzestup a pád české sociální demokracie a má podtitul Politický horor. Text je rozdělen do tří oddílů: Vzestup, Pád a Jak z toho ven, tedy struktura knihy i názvy jednotlivých kapitol (Hodnoty, Zájmy, Voliči, Program atd.) budí dojem, že jde o seriózní práci. Tento kritický esej hledá odpověď na podotázku: O jaký žánr doopravdy jde, co vypovídá o autorovi a jak tuto knihu reflektují média, politici a veřejný prostor jako takový?"

18. DUBNA 2006

AKTUÁLNĚ.CZ:
WWF: Tatry mají plán, který je zničí
Více sjezdovek, sportovních atrakcí i turistických cest. S tím vším počítá rozvojový plán. Podle ekologů ohrozí existenci Tatranského národního parku.

11. DUBNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech?
Michal Brož: "Senátní výbor pro zahraniční vztahy amerického Kongresu dne 30.března tohoto roku vyslechl aktualizovanou verzi zprávy z roku 2003 pod názvem „Achillova pata Ameriky: skrytá cena importované ropy“. Pro rok 2003 byly externality vyčísleny na 305 miliard dolarů jen pro oblast Perského zálivu, který sice tvoří přibližně jen čtvrtinu amerického dovozu. Aktualizovaná verze této zprávy pro rok 2005 již hovoří o nákladech ve výši 780 miliard dolarů a pro rok 2006 dokonce 825 miliard dolarů z tohoto regionu za jediný rok."

4. DUBNA 2006

AKTUÁLNĚ.CZ:
Klaus zavádí prezidentský systém
Erik Tabery: "Česká hlava státu nabrala neuvěřitelné tempo, prolomila dvacítku vetovaných zákonů a energicky míří dál. To co Václavu Havlovi trvalo osm let, stihl Václav Klaus za tři roky."

21. BŘEZNA 2006

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY:
Ivo Možný: Komu prospěje nový rodičovský příspěvek
Zjištění, že si v Česku tři čtvrtiny mužů i žen přejí mít dvě děti (HN 28. února) potěší každého, kdo nemá srdce okoralé. Rozum se ovšem neubrání, aby k tomu nepřičinil pár poznámek.

20. BŘEZNA 2006

BRITSKÉ LISTY:
Bývalá vysoká americká soudkyně varuje, že by v USA mohla vzniknout diktatura
Sandra Day O'Connorová, soudkyně, kterou jmenovala Republikánská strana a která minulý měsíc odešla do důchodu poté, co 24 let pracovala u Nejvyššího soudu, konstatovala, že jsou Spojené státy v nebezpečí, že se promění v diktaturu, pokud bude pravicové křídlo amerických Republikánů i nadále útočit na soudnictví.

13. BŘEZNA 2006

LIDOVKY.CZ:
Jaklův článek dokládá, že Klaus podceňuje ústavu
Prof. JUDr. Vladimír Klokočka, DrSc.: Když mi před třinácti lety Václav Klaus ve Vladislavském sále blahopřál ke jmenování soudcem Ústavního soudu, řekl jsem mu, že jsem si vědom závažnosti a obtížnosti tohoto poslání. Na to mi odpověděl se svým neodolatelným úsměvem: „Ale prosím vás, co je to Ústavní soud, co je to Ústavní soud.“ Řekl jsem mu, že podceňuje právo. Nyní, po letech, mohu jen dodat, že podceňuje i ústavu.

7. BŘEZNA 2006

NOVINKY.CZ:
Česko musí zpřísnit zákon proti tabáku, EU hrozí sankcemi
Evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu v pondělí upozornil, že České republice hrozí sankce od EU v případě, že nezahrne do své legislativy evropskou směrnici na ochranu proti tabáku a neomezí reklamu na tabákové výrobky. Kyprianu neupřesnil, jaká opatření by mohla Evropská komise proti Česku uplatnit.

27. ÚNORA 2006

LIDOVKY.CZ:
To, co je důležité, nelze spočítat
Projev exprezidenta ČR Václava Havla na konferenci SEYS v pražském Obecním domě 22. února.

22. ÚNORA 2006
BRITSKÉ LISTY:
O drzosti českých bank - stále vynucují neuvěřitelné poplatky
Patrik Nacher: "S neobyčejnou drzostí vynucují české banky od svých zákazníků poplatky téměř za všechno. Je neuvěřitelné, že jim to prochází. V zemích, jako je Británie, zákazníci žádné bankovní poplatky neplatí - vždyť bankám svěřují své peníze, z nichž pak banky mají zisk! Jak to, že česká vláda proti tomuto hrubému zkreslení trhu a bankovnímu kartelu nezasáhne?"

15. ÚNORA 2006
LITERÁRKY V SÍTI:
RECENZE: Globální versus soukromé (zdroje)
Pavel Bednařík: "Ázerbájdžánské Baku se stalo symptomem agónie reálného, smrtí reprezentace. Martin Mareček a Martin Skalský vytvářejí plastický model politiky, v němž dominuje absence obecných zájmů Ázerbájdžánských zemědělců a propaganda nadnárodní korporace."

14. ÚNORA 2006
BRITSKÉ LISTY:
Amerika chce vnutit světu geneticky modifikované potraviny
Spojené státy pohnaly Evropu k soudu Světové organizace pro obchod, protože chtějí, aby se jim otevřely lukrativní trhy jinde, argumentuje John Vidal v deníku Guardian. Nejnovější rozhodnutí Světové organizace pro obchod zřejmě povede k podstatnému zvýšení počtu osob, kteří zastávají názor, že tato organizace potřebuje radikální reformu, anebo je jí úplně zapotřebí zrušit. Tento týden rozhodli po několika letech tajného jednání tři soudci, že Evropa de fakto uvalila na dovoz geneticky modifikovaných potravin v letech 1999 a 2003 zákaz a tím porušila předpisy Světové organizace pro obchod.

8. ÚNORA 2006
LITERÁRKY V SÍTI:
Modernizované barbarství
Jan Keller: "Podivné rituály naší doby se příliš neliší od časů dávných, jimiž pohrdáme jako barbarskými. Jen na rozdíl od tehdejších nevědomých divochů dnes obětujeme na oltář pokroku promyšleně a cílevědomě – třeba krajinu výrobě a lidské životy provozu jezdících rakví."

1. ÚNORA 2006
AKTUÁLNĚ.CZ:
Nahraďme ropu. Rychle, vyzval Bush
Spojené státy musí i nadále vést svět a Američané musejí vyhrát v Iráku. Jen tak je podle George Bushe zaručena budoucnost…

31. LEDNA 2006
BRITSKÉ LISTY:
Vážné varování ohledně klimatických změn
V nové vědecké zprávě, zveřejněné v pondělí, varuje britský premiér Tony Blair, že stoupající koncentrace skleníkových plynů má zřejmě vážnější dopad, než se vědci původně domnívali. Zpráva, kterou zveřejnila britská vláda, varuje, že je jen malá šance, že bude možno udržet emise skleníkových plynů pod "nebezpečnou" hranicí. Obává se, že se rozpustí grónský ledovec i led v Antarktidě, což povede k stoupnutí světových moří za 1000 let o 7 metrů.

23. LEDNA 2006
LITERÁRKY V SÍTI:
Bída samozřejmosti
Ivan Hoffman: "Svět ani lidstvo už dávno nelze zachránit, ale určitě je možné individuálně minimalizovat škody. Je k tomu třeba dvou věcí: nenechat ze sebe dělat blbce. A nedělat blbce z druhých, neboť to není slušné."

18. LEDNA 2006
NOVINKY.CZ:
Obsah dětských svačin šokuje
Odborníci zkoumali, co si děti nosí do školy ke svačině. Výsledky výzkumu jsou šokující. Dávají částečnou odpověď na to, proč má polovina dětí v Česku hraniční nebo vysokou hladinu cholesterolu, která startuje kardiovaskulární problémy.

17. LEDNA 2006
BRITSKÉ LISTY:
James Lovelock: Životní prostředí na Zemi je už zničené
Před třiceti lety vypracoval vědec James Lovelock teorii, že planeta Země má globální systém ekologické rovnováhy, který umožňuje život. Nazval ho Gaia a jeho teorie je od té doby všeobecně přijímána. Lovelock v současnosti zastává názor, že lidstvo ničí životní prostředí do té míry, že tento kontrolní mechanismus nyní funguje proti lidem. Argumentuje, že podnebné změny jsou už nevratné a život na Zemi se nezvratitelně změní. Dnešní civilizace v nynější formě nepřežije.

16. LEDNA 2006
BRITSKÉ LISTY:
V čínských továrnách vládnou drastické pracovní podmínky - Západním firmám vyhovuje čínský totalitní režim
Oděvy a hračky, které jsou v prodeji v západních značkových obchodech, vyrábějí lidé v Číně za drastických, nebezpečných a protizákonných pracovních podmínek. Vyplývá to z nové studie organizace Impactt. Tato organizace studovala tři roky pracovní podmínky v čínských továrnách, které vyrábějí zboží na export pro západní firmy, jako jsou Marks and Spencer a Ikea, a objevila, co musejí lidé v Číně platit za čínský "hospodářský zázrak".

9. LEDNA 2006
BRITSKÉ LISTY:
Napříč levicí i pravicí: Horní Jiřetín a Černice: komu zvoní hrana?
Martin Škabraha: "V úterý 10. ledna 2006 má v Ústí nad Labem proběhnout další fáze bitvy o zachování územních limitů těžby v Severních Čechách; jmenovitě pak o to, zda budou, nebo nebudou v dohledné době zbourány vesnice Horní Jiřetín a Černice a zda se hlučný a prašný jícen hnědouhelných dolů přiblíží téměř nadosah k městu Litvínov, aby tak jeho obyvatelům významně zhoršil kvalitu života, a do budoucna možná i vyhlídky na samotné zachování města. Tato kauza nabízí mnoho podnětů k zamyšlení, a to zejména v kontextu debaty, která v BL probíhá na téma revize naší krátké postkomunistické historie."

6. LEDNA 2006
BRITSKÉ LISTY:
Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce?
Jindřich Kalous :"Začátkem roku 1990 mi moje tehdejší brněnská kamarádka, sečtělá inženýrka ekonomka s intelektuálními sklony a členka KSČ, napsala toto: „Vítězové, kteří ušetří bohy poražených, budou zachráněni.“ (Nejspíš necituji přesně a prý se to připisuje Homérovi.) Kdovíproč se mi zrovna tato sentence vynořila z podvědomí při souběžném čtení příspěvků do dvou polemik vedených v poslední době na stránkách tohoto listu - o těch, kdo byli postiženi popřevratovým vývojem, a o Husákových dětech. Obě diskuse mi splývají, nejspíš proto, že se obě dotýkají toho, co bylo během doby nesčetněkrát semleto ve stovkách jiných sporů, vedených na jediné téma: Kdo a co vlastně za posledních 16 let prodělal a kdo vydělal, kdo jsou vítězové a kdo poražení, o co se vůbec hrálo a do jisté míry hraje ještě i dnes a co je to vlastně za hru a s jakými pravidly."

15. PROSINCE 2005
LITERÁRKY V SÍTI:
Toyen by mělo být mezinárodní slovo
Vít Janeček : S režisérem Janem Němcem (narozen 1936) nad jeho novým filmem Toyen (Ticho a tma), který právě běží v českých kinech; o vztazích filmu k literatuře a malířství a cestách od české nové vlny k historii a k dnešku.

6. PROSINCE 2005
BRITSKÉ LISTY:
Tvorba HDP
Josef Vít: "V tisku se v poslední době mluví o růstu ekonomiky. ČSSD se chlubí svými úspěchy a ODS je bagatelizuje. Podle obou je měřítkem úspěchu ekonomiky HDP, neboli hrubý domácí produkt."

21. LISTOPADU 2005
BRITSKÉ LISTY:
Ač v EU, cizí nechceme a svoje nedáme
Bohumil Kartous: "Jsme v Evropské unii. Rozhodlo se o tom v referendu, nedá se to nijak napadnout, můžeme leda vystoupit (?). Nikdo se nestal více fyzicky členem Evropské unie než ústavní činitelé – poslanec, senátor, člen vlády, prezident. Oni to celé tzv. komunikují („komunikovat něco“ je v poslední době hit žargonu všech lidí na úrovni), ovlivňují a - v rámci nemalých možností kormidlovat - řídí. Oni by měli na prvním místě respektovat, že občané tohoto státu se rozhodli začlenit se do EU. S tím je pochopitelně, jak už je pro člověka žijícího ve světě symbolů, spojena patřičná symbolika. Evropská unie je natolik státem, že má i svou měnu, svou hymnu, svou vlajku…Dvanáct apoštolů je běžně i na, opět ze symbolického hlediska, podružných espézetkách. "

20. LISTOPADU 2005
NOVINKY.CZ:
Sony chrání autorská práva ilegálním programem
Program XPC, kterým Sony BMG omezuje kopírování hudebních nosičů, má své kořeny v open source aplikacích, uvedl závěrem týdne finský expert Matti Nikki. O použití open source kódů však musí dotyčná firma informovat. Jinak se dopouští nezákonné činnosti.

14. LISTOPADU 2005
BRITSKÉ LISTY:
Ropný zlom a Švédsko
Jindřich Kalous: "Ve všeobecném mediálním halasu téměř zanikla nenápadná informace, která na první pohled vypadá jako jedna z mnoha tuctových politických proklamací, ale ve skutečnosti má potenciál stát se historickým průlomem v přístupu vyspělých průmyslových zemí k energetice a k rizikům vyplývajícím z ropného zlomu."

9. LISTOPADU 2005
BRITSKÉ LISTY:
Americké jednotky "užily při útoku na město Fallúdža chemických zbraní"
Začátkem tohoto týdne vyšly najevo přesvědčivé nové důkazy, že Spojené státy v listopadu 2004 při útoku na město Fallúdža svrhly na toto město obrovské množství bílého fosforu, píše britský list Independent a pokračuje: Tím usmrtily povstalce i civilisty prostřednictvím strašlivých popálenin, které působí tato chemikálie. Od těchto útoků, o nichž nepřinesl informace žádný západní novinář, se šířily dohady, že Američané použili při útoku na toto město chemických zbraní.

21. ŘÍJNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
"Jen kurvy se musí líbit, básně ne!"
Martin Škabraha: "Tento výrok F. X. Šaldy podle mne dokonale vystihuje podstatný rozdíl mezi "vysokým" a "nízkým" uměním, z nichž to druhé prostě není umění, ale zábava. Obojí lze dělat dobře a špatně – v prvním případě může vzniknout kýč, v druhém propadák. Dokonce je možné umění a zábavu propojit – u Haškova Švejka se skvěle pobavíme, zároveň ale nabízí velmi hluboké podněty k zamyšlení. Přesto je mezi uměním a zábavou bytostný rozdíl, který lze asi nejlépe popsat prostřednictvím odlišného účelu, ke kterému slouží, resp. záměru, který sledují dotyční tvůrci a jejich publikum."

11. ŘÍJNA 2005
LIDOVKY.CZ:
Češi málo chrání svoji přírodu
Zavést ekologickou daň a zvýšit poplatky. To jsou alespoň některé rady autorů zprávy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj o životním prostředí, která vyznívá pro Česko velmi nelichotivě.

3. ŘÍJNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Václav Klaus a jeho boj proti intelektuálům
Jiří Staněk: "Tohle je reportáž ze zajímavého zápasu, který se odehrál nedávno mezi českým panem prezidentem a světovým sdružením elitářů a intelektuálů. Neintelektuál prof. ing. V.K., CSc., se rozhodl, že s tou bandou příživníků z akademií a univerzit celého světa jednou provždy zatočí. Vytáhl do boje sám proti všem, vyzbrojen jen silou svého přesvědčení, spisy mistra Hayeka a ostrým perem. Prozradím předem, že Klaus utrpěl drtivou porážku 0 : 7 a všechny góly byly vlastní."

20. ZÁŘÍ 2005
LIDOVKY.CZ :
Jazykovědce trápí "volování"
Zatímco řada moralistů dnes kritizuje vulgární výrazy používané účastníky televizních "reality show" Velký bratr a VyVolení, je televizní zábava zároveň tím nejlepším důkazem o zřejmě nesmrtelné úloze slůvka "vole" v českém jazyce.

14. ZÁŘÍ 2005
BBC CZECH:
Interview BBC: Jan Keller
Sociolog Jan Keller považuje za základní problém sociální struktury ČR to, že se nedaří vybudovat dostatečně silné střední vrsty.

8. ZÁŘÍ 2005
BRITSKÉ LISTY:
Firma Yahoo! "udala Číně novináře"
Obří internetová firma Yahoo! byla obviněna, že poskytla komunistické Číně informace, které vedly k uvěznění jednoho novináře za to, že "prozradil státní tajemství".

7. ZÁŘÍ 2005
BBC CZECH:
Britští lobbisté hrozí blokádami rafinérií
Velká Británie je sice čistým exportérem ropy, ale ceny pohonných hmot u britských čerpacích stanic rostou stejně závratně jako jinde v Evropě.

5. ZÁŘÍ 2005
BRITSKÉ LISTY:
Spád událostí mě předběhl
Jindřich Kalous: "Spád událostí mě předběhl. Bohužel se ukazuje, že zdroje, z nichž zde většinou cituji, měly velký kus pravdy. Nechci komentovat aktuální situaci v New Orleans, měnící se hodinu od hodiny, rád to přenechám kvalifikovanějším. Mám na mysli následky hurikánu Katrina pro trhy s ropnými produkty a jejich souvislost s ropným zlomem."

1. ZÁŘÍ 2005
PARADIGMA.SK:
Jan Keller: Pomoc, která příliš často škodí
Prednáška prof. Jana Kellera prednesená v roku 2000 pri príležitosti výročného zasadania Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu nestratila, žiaľbohu, nič na svojej aktuálnosti. V istom zmysle je výstižným zhrnutím celej problematiky zadlženosti krajín Tretieho sveta.

29. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Budoucnost bez ropy - Proč nás situace v USA musí zajímat
Jindřich Kalous: "Někteří čtenáři Britských listů ve svých reakcích na seriál o ropném zlomu poukázali na to, že se články zatím příliš soustřeďují na situaci a diskusi ve Spojených státech. I když mají pravdu v tom smyslu, že situace v Evropě je do značné míry odlišná, přece jen je a i do budoucna bude užitečné vývoj v USA sledovat."

20. - 28. SRPNA 2005: dovolená na Ukrajině


16. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Globalizace podle Ulricha Becka
Martin Škabraha: "Lze ještě říci něco nového a inspirativního ke globalizaci? Nestává se slovo globalizace synonymem pro banálnost, pro prázdné omílání klišé a stereotypů, za nímž se navíc skrývají ty či ony mocenské zájmy a politické předsudky? "

15. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Scénáře ropného šoku - mediální odezva: Analytici by měli urychleně vypočítat, kdy se s ropou přestane obchodovat a začne se o ni válčit
Jindřich Kalous: "V uplynulém týdnu došlo na české mediální scéně k události hodné zaznamenání. Hned tři mainstreamová média prolomila mlčení a v různých souvislostech se zmínila o některých aspektech ropného zlomu."

11. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti
Sibiř je jedno velké zmrzlé rašeliniště, o rozsahu území velikosti Německa a Francie dohromady. Obsahuje miliardy tun skleníkových plynů. Poprvé od doby ledové začalo toto rašeliniště tát. Vědci, kteří se nedávno vrátili z tohoto regionu, zjistili, že oblast permafrostu, která zaujímá milion čtverečních kilometrů, začala tát, poprvé od doby, kdy před 11 000 lety vznikla. Vědci se obávají, že během tání tato oblast vypustí do atmosféry miliardy tun metanu, skleníkového plynu, který je dvacetkrát silnější než kysličník uhličitý.

10. SRPNA 2005
PARADIGMA.SK:
V ČOM VÄZIA OMYLY NEOKLASICKEJ EKONÓMIE
V dobe, kedy žil Adam Smith, ekonómovia do svojich analýz ešte začleňovali etiku, literatúru a filozofiu. Dnes však intelektuálni potomkovia Smitha majú predstavu, že ekonómia je skôr fyzikálna než spoločenská veda a nemá sa čo učiť od ostatných disciplín.

9. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Psychologické pozadí útoku na Czechtek - Jsou všichni, kdož schvalují krvavý zásah u Tachova, vyšinutí jedinci?
Michal Spáčil: "Pozorně sleduji diskusi o policejním zásahu proti CzechTeku na Britských listech. Po řadě článků, které tento zásah obhajují, jsem dospěl k závěru, že celá záležitost má kromě jiného silné psychologické pozadí."

8. SRPNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Ropa: Ze zámoří přicházejí znepokojivé zprávy
Jindřich Kalous: "Dne 15. července 2005 se v New York Times a v řadě dalších amerických novin objevil následující text zveřejněný jako komerční inzerát."

4. SRPNA 2005
CINEPUR:
AURA TAJEMSTVÍ APICHATPONGA WEERASETHAKULA
Druhý celovečerní film thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula Blissfully Yours (Slastně tvůj, 2002) začíná bez titulků. Namísto nich, bez ozdob a úvodů, vidíme ordinaci, v níž lékař vyšetřuje mladíka trpícího patrně kožní vyrážkou a doprovázeného starší a mladší ženou. Lékař se pokouší mladíka přimět k hovoru, ale ten buď nechce, nebo nemůže. Ženy za něj odpovídají a tvrdí lékaři, že mladíka bolí v krku. Kamera snímá scénu nehybně v širokém záběru s lhostejností, která je příznačná pro celý film. Postupně je z celé scény čím dál jasnější, že mladíkovo mlčení není důsledkem bolesti v krku, ale zakrývá jeho výrazně cizí přízvuk v řeči i nejistý pobyt v Thajsku. Podobně jako jeho kožní nemoc je i on záhadný, nezařaditelný a tichý.

2. SRPNA 2005
PRÁVO:
Roztančené mládí
Jan Keller: "Letošní technoparty rozehnaná policií vzbudila na naší politické scéně velké vzrušení. Je docela zábavné sledovat, jak ti samí politici, kteří vloni obviňovali vládu a policii z neschopnosti poradit si s náletem tančících kobylek, obviňují dnes vládu a policii za to, že si poradila. Ještě zábavnější je sledovat senátora za stranu Zelených, kterému na té kauze vadí úplně všechno - snad jen s výjimkou ničení volné přírody."

22. ČERVENCE 2005
BRITSKÉ LISTY:
Kdo studuje blížící se vyčerpání ropných zdrojů
Jindřich Kalous: "Minule jsem zde referoval o pravděpodobném dosažení vrcholu světové těžby ropy v současnosti nebo nejbližší budoucnosti. V článku, který Britské listy shrnuly z Guardianu a který vlastně na celou problematiku v českém mediálním prostředí poprvé závažným způsobem upozornil, je zmíněna osoba geologa Colina J. Campbella. Pojďme se proto blíže podívat nejen na něho, ale i na další autority, které se dlouhodobě zabývají problematikou, pro niž se mezitím vžil pojem anglický pojem Peak Oil."

13. ČERVENCE 2005
BBC CZECH:
Chůze po dlážděných ulicích 'prospívá starším lidem'
Vědci ve Spojených státech zjistili, že chůze po vydlážděných ulicích může prospívat starším lidem.

11. ČERVENCE 2005
BRITSKÉ LISTY:
Jíme ropu a zemní plyn
Jindřich Kalous: "22. dubna 2005 byl na těchto stránkách uveřejněn článek upozorňující na skutečnost, že v současné době pravděpodobně vrcholí světová těžba ropy. V českých médiích jde o ojedinělé zpracování tohoto tématu. Není to první a bohužel asi ani poslední případ, kdy mainstreamová česká média zásadní problémy globálního dosahu buď zcela ignorují nebo o nich referují neadekvátním způsobem. Tentokrát mě však nepoměr mezi intenzitou diskuse v zahraničních médiích a českým mlčením na toto téma uvedl do stavu blízkého šoku."

1. ČERVENCE 2005
BRITSKÉ LISTY:
Dvojchyba
Bohumil Kartous: "Václav Klaus, a všemocný Bůh mi snad odpustí, že se opět stal tématem, se ohradil proti „karikování jeho názorů českými médii“. Snažil se vysvětlit, v čem se jeho kritici mýlí, a jal se tedy patřičnou argumentací odhalit jádro sporu. Važme si toho, není to často."

29. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Podvod projektů "private finance initiative"
Jak to včera podrobně zdokumentoval George Monbiot v deníku Guardian, britskou vládou vychvalované projekty v rámci tzv. "private finance initiative" (tj. předání státních projektů soukromým firmám) jsou absolutně skandálními příklady plýtvání veřejných peněz. Nechť jsou příklady podobného soukroměpodnikatelského "partnerství" se státním sektorem odstrašujícím příkladem pro Českou republiku a její případné projekty "veřejně-soukromého partnerství".

22. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Etičnost ekonomie a ekonomičnost etiky
Martin Škabraha: Ačkoliv mi názory Jindřicha Kalouse nejsou vzdálené a sám bych zpravidla stál na stejné straně barikády jako on, rád bych kriticky reagoval na jeho článek „Ekonomie versus etika“. Impulsem mi přitom nejsou ani tak autorovy závěry, s kterými mohu částečně souhlasit, jako spíš celková intence jeho textu: dichotomie toho typu, na jakém staví už svým názvem, ve mně totiž notoricky vyvolávají pochybnosti.

20. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách
Americký Bílý dům se intenzivně snaží zlikvidovat snahy britské vlády dosáhnout mezinárodní dohody o akci proti globálnímu oteplování. Vyplývá to z tajných dokumentů americké vlády, které v neděli zveřejnil britský týdeník Observer. Z těchto dokumentů, připravovaných pro akční plán skupiny G8, která se má příští měsíc sejít ve skotském Gleneagles, podle britského týdeníku vyplývá, že se Spojené státy už dva měsíce tajně snaží zlikvidovat návrhy Tonyho Blaira na mezinárodní koordinovanou akci proti podnebným změnám.

17. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace
Martin Škabraha: "České environmentální hnutí nedávno prohrálo další velkou kauzu. Přes CHKO České středohoří, krajinu evropského přírodního i kulturního významu, která inspirovala nejeden romantický verš, povede komunikace, jejíž označení je v duchu spíše surrealistické poetiky: "dálnice D8". Stane se tak bez toho, že by zodpovědné (neboť volené) orgány vyvinuly v posledních letech jakoukoliv výraznější snahu najít alternativní řešení. Dominanta utvářená milióny let geologických pohybů a stovkami let estetického vnímání byla překážkou dopravní tepně, kterou musíme mít rychle, pokud možno hned, "bez zbytečných průtahů!", neboť čas nás tlačí – stačí totiž zmeškat byť jen jeden jediný rok a hospodářský růst se požene jiným koridorem, nebo nás, nedejbože, opustí a nám zbudou jen oči pro pláč."

16. ČERVNA 2005
BBC CZECH:
Nadměrná konzumace červeného masa 'škodí'
Pokud dávají lidé na talíři přednost hovězímu, vepřovému, případně skopovému masu, výrazně se u nich zvyšuje nebezpečí rakoviny střev.

15. ČERVNA 2005
RESPEKT:
Všichni žijeme v Utopii - Podle Zygmunta Baumana přichází po hajném a zahradníkovi lovec
Lidová hlasování o budoucnosti Evropy a jejich rozzlobený výsledek odhalily nečekanou věc: za úsměvem a vstřícnou fasádou na tvářích současných blahobytných Evropanů se skrývá řada výčitek, obav a nočních můr. Odkud se berou a proč? Jak jim porozumět a jak je zvládnout? Je to vůbec proveditelné? Respekt se obrátil na několik osobností doma i ve světě, jak oni vidí moderní dobu, její rizika a možná východiska. Jako první ze zamýšlené debaty přinášíme příspěvek filozofa a sociologa, autora pojmu „postmodernismus“, Zygmunta Baumana.

BRITSKÉ LISTY:
Microsoft pomáhá čínským úřadům cenzurovat internet
Čína, největší komunistický stát, a firma Microsoft, nejmocnější počítačový podnik na světě, ve vzájemné spolupráci vytvořili systém pro cenzurování blogů, který odsuzují organizace na obranu lidských práv.

10. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Británie zavede placení za jízdu autem do pěti let
Radikální plány zavést v Británii platby pro motoristy za každý ujetý kilometr silnice budou zahájeny prostřednictvím zkušebního provozu na vybraných silnicích do pěti let, uvedl ve čtvrtek britský ministr dopravu Alistair Darling. Účtováním poplatků za užívání silnic podle hustoty provozu a podle kilometru chce Británie čelit chronickým zácpám na britských dálnicích.

9. ČERVNA 2005
NOVINKY.CZ:
ČOI: bankovní poplatky v ČR vyšší než jinde
I přesto, že stížnosti klientů na vysoké poplatky v bankách šetří antimonopolní úřad, nechala si vlastní analýzu vypracovat i Česká obchodní inspekce (ČOI). Z té vyplývá, že celkové zpoplatnění bankovních služeb v Česku je výrazně vyšší než v okolních státech.

8. ČERVNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Firmy dávají zaměstnancům elektronické náramky, aby zvýšily jejich výkonnost
Zaměstnancům skladišť po celé Británii dávají zaměstnavatelé na ruce elektronické "náramky", miniaturní počítače. Účelem je snížit náklady na zaměstnance a zvýšit výkonnost dodávek zboží a potravin do supermarketů, konstatovala včera zveřejněná vědecká zpráva.

6. ČERVNA 2005
LIDOVÉ NOVINY:
Jiřina Šiklová: Klausovi dělá dobře, že se o něm mluví
Oblíbený Paroubek? Stát se populárním po Grossovi není velký kumšt, tvrdí socioložka Jiřina Šiklová, signatářka dopisu dvanácti disidentů adresovaného prezidentovi České republiky.

30. KVĚTNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Dramatická koláž: Pozor na NGOismus
Jiří Staněk : "Mám rád dramata a mám rád koláže. Rád si také čtu v článcích Václava Klause. Spojil jsem své tři koníčky do jednoho a vytvořil dramatickou koláž z článků pana prezidenta na téma NGOismus. Výsledný produkt jsem si na závěr sám zkritizoval. Nebyl jsem na sebe jako na tvůrce nijak zvlášť přísný, ale doufám že mi to obecenstvo promine."

23. KVĚTNA 2005
EVROPSKA-UNIE.CZ:
10 eko-omylů prezidenta Klause - Tisková zpráva Martina Bursíka
Na oficiálních webových stránkách hlavy státu byla dne 27.4.2005 publikována tisková zpráva obsahující důvody odmítnutí podpisu pana prezidenta pod zákon na podporu výroby elektřiny obnovitelných zdrojů energie. Prezident současně zákon nevetoval. Zákon vyjde ve sbírce zákonu a bude účinný. Pan prezident nicméně založil své rozhodnutí na věcně nesprávném zhodnocení situace. Ve zdůvodnění se dopustil celkem deseti ekologických a ekonomických (eko-) omylů.

20. KVĚTNA 2005
NOVINKY.CZ:
Češi utratili v obchodních řetězcích 2500 měsíčně
Češi v loňském roce opět utratili více peněz ve velkých prodejnách. Tržby 50 největších obchodních společností včetně čtyř velkoobchodů totiž meziročně vzrostly o 24 miliard korun na 321 miliard korun. Každý obyvatel ČR tak loni měsíčně utratil v prodejnách největších obchodníků v průměru zhruba 2500 korun, což odpovídá bezmála 14 procentům průměrné měsíční mzdy.

19. KVĚTNA 2005
BBC CZECH:
Brazilské pralesy mizí rekordním tempem
Brazilská vláda zveřejnila nové údaje, podle nichž amazonský deštný prales mizí téměř rekordní rychlostí.

18. KVĚTNA 2005
REFLEX.CZ:
Rastaskauti
Když jsem vyrazil na prvomájové skautské setkání OBROK 2005 v osadě Dobrá nad Sázavou, lákala mě představa devíti stovek skautských klobouků viděných shora. Až na místě jsem zjistil, jak jsem mimo. Takže až potkáte rastamana, co nekouří trávu, má vstřícný postoj k přistěhovalcům a cítí se jako katolík, tak to bude nejspíše skaut.

17. KVĚTNA 2005
LIDOVKY.CZ:
Klaus chce bojovat s postdemokracií
Boj proti takzvané postdemokracii by měl být podle českého prezidenta Václava Klause novým úkolem Rady Evropy (RE). Klaus to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci během prvního dne summitu RE, který se koná ve Varšavě. Postdemokracie podle něj zahrnuje především nátlak nejrůznějších nevládních organizací, které chtějí promlouvat do běžného života lidí, přestože nemají mandát vzešlý z voleb.

13. KVĚTNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Film, který americká televize neodvysílá: Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes
Britský dokumentarista Adam Curtis přestříhal svůj explozivní třídílný dokument o "válce proti terorismu", udělal z něho celovečerní film a veze ho na filmový festival do Cannes. Bude se tam promítat tuto sobotu. Curtis, který o tom poskytl rozhovor deníku Guardian, považuje promítání svého filmu v Cannes za velkou čest. "Najednou o mě hovoří jako o 'autorovi'. Já se považuju za novináře. Mám tak trochu pocit jako zvíře v zoologické zahradě, kterého dali do nesprávné klece a lidi to zjistí..."

11. KVĚTNA 2005
SEDMÁ GENERACE:
Rozhovor s Petrem Vášou: Jádrem všech našich problémů je nedostatek představivosti
Petr Váša (1965), narozen v Brně ve znamení Vodnáře, básník, skladatel, rocker, výtvarník, textař, performer, experimentátor s hlasovým, tělesným i výtvarným projevem. Vystudoval dějiny umění na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 1985 založil kapelu Z kopce, později Ošklid, obě pronásledované komunistickým režimem, a nejnověji skupinu Ty Syčáci (2000), s níž momentálně připravuje zhudebněnou verzi svého veršovaného dramatu - ekopsychologickou operu Lišák je lišák. V devadesátých letech vystupuje především v sólových projektech tzv. fyzického básnictví. Pedagogicky působil na Fakultě výtvarného umění a Janáčkově akademii múzických umění v Brně, v současnosti cestuje se svými sólovými představeními nebo s hudební skupinou, občas vystavuje, natáčí pořady pro rozhlas a vede kurzy fyzického básnictví.

9. KVĚTNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Život v ekonomické zkumavce: Novozélandský „experiment“ - kolosální selhání
"Nijak se netajím názorem, že je potřeba udělat maximum pro to, aby se v ČR jakýmkoli legálním způsobem zamezilo třeba i jen pokusu o realizaci Modré šance po příštích parlamentních volbách, které ODS nejspíš přece jen bohužel vyhraje. Jak se zdá, tak ani analýzy Modré šance, které píše pro Britské listy Josef Vít, nemají publicitu dostatečnou k tomu, aby si je osvojila aspoň nějaká významnější část veřejnosti. Zkusil jsem proto zjistit, zda v mezinárodním srovnání neexistuje nějaká podobná zkušenost. A tak zde nabízím příklad Nového Zélandu, o kterém se u nás díky nezájmu médií skoro nic neví. Snad by mohl posloužit jako varování nebo aspoň jako námět k přemýšlení o zdánlivě nezpochybnitelných pravdách. Je to článek od novozélandské profesorky Jane Kelseyové, popisující krach velmi podobného experiementu, jaký se chystá v ČR začít provádět svou Modrou šancí ODS."

6. KVĚTNA 2005
NOVINKY.CZ:
Klaus: debatu o euroústavě jsem už zahájil, jako první
Prezident Václav Klaus v pátek odmítl výzvu šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) k veřejné debatě o euroústavě. Klaus už tuto debatu prý u nás jako první zahájil. První a třetí nejvyšší ústavní činitelé země jsou v ostrém sporu o tento pro Evropskou unii klíčový dokument.

3. KVĚTNA 2005
NOVINKY.CZ:
Ledovce ustoupily za pět let asi o šest set metrů
Negativní změny globálního rozsahu nabírají zrychlující tempo, varují znepokojení vědci. Ve dvou reprezentativních studiích z poslední doby upozorňují i na fakt, že trend těchto procesů s rozsáhlými dopady na přírodu a civilizaci je trvalý. Nepodařilo se ho tedy zvrátit anebo aspoň zastavit ani poté, co se rozjely nejrůznější kampaně a mezinárodní společenství přijalo závažná ekologická opatření.

2. KVĚTNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
O chybách v myšlení prezidenta Klause
Václav Legner, Petr Dvořák: "Vážený pane prezidente, rozhodli jsme se reagovat na Váš článek, týkající se přijetí zákona o podpoře el. energie z obnovitelných zdrojů. Fakt, že se vláda a řada politiků vymlouvá na Evropskou unii a její směrnice při mnoha příležitostech prosazování zákonů (viz zákon o minimální dani aj.) je těžko přehlédnutelný a nebudeme se nad ním nyní pozastavovat - není to důvodem naší reakce. Některá tvrzení ve Vaší kritice zákona se však zdají být, byť snad neúmyslně, zavádějící."

29. DUBNA 2005
BRITSKÉ LISTY:
Vypněte televizi a žijte! - Britský Týden pro vypnutí televize
Strávil jsem víkend vypínáním televizí, píše Jim White v deníku Daily Telegraph. Nejen doma, ke vzteku svých dospívajících dětí, ale také v obchodech s elektronickým zbožím Dixons a HMV a dvě z tří televizí v naší místní hospodě.

21. DUBNA 2005

NOVINKY.CZ:
Klaus podle místopředsedy EP o euroústavě lže
Stoprocentně odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k přijetí evropské ústavy je hluboce znepokojen místopředseda Evropského parlamentu Španěl Roca Vidal-Quadras. "Jeho (Klausovy) argumenty proti ústavě jsou předpojaté, zavádějící i lživé," řekl ve středu novinářům. Klausův mluvčí nad slovy vyjádřil "hluboké pobouření".

20. DUBNA 2005

EKOLIST.CZ:
Ekonomický růst je vážný problém
„Modely ekonomů jsou příliš zjednodušené. Musíme jim připomínat, že vycházejí z neudržitelných hodnot a že jejich „věda“ se snaží řídit celý svět, i když mu nerozumí,“ říká Naďa Johanisová, jedna ze zakladatelek občanského sdružení Trast pro ekonomiku a společnost.

18. DUBNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Kečup v žaludku i v hlavě
Bohumil Kartous: "Po přečtení článku v Lidových novinách „Mekáče“ by mohly být inspirací pro školní jídelny se člověku vybaví otázka. Co jedna, plno otázek se člověku samozřejmě vybaví... Třeba: zda autor opravdu ukončil svou ontogenezi v jedenácti letech, jak nepřímo naznačuje, zda přece jen neplatí Zemanova teorie o blbství a jeho novinářích nebo kolikátého že je vlastně dubna."

15. DUBNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Slovenské zdravotnictví - reforma k horšímu
Ivan David: "Zatímco Slováci se o situaci v Čechách zajímají a slovenská média přinášejí pravidelně informace o všech jen trochu zajímavých událostech v ČR, v Čechách víme o Slovensku málo, skoro nic. K naší vlastní škodě. O tzv. reformě ministra Zajace nejsou naši občané informováni vůbec. Zajímat by se měli. Jednak proto, že je nám Slovensko dáváno za příklad, jednak proto, že ODS pod záštitou stínového ministra senátora Julínka předkládá ambiciózní program v rámci programu „Modrá šance“. Tato „modrá hrozba“ vychází z podobného „myšlenkového“ zázemí a stojí za zvláštní pozornost."

14. DUBNA 2005

NOVINKY.CZ:
KIA má na Slovensku problémy, závod by mohla postavit i jinde
"Korejské automobilky Hyundai/KIA mají dost průtahů, které doprovázejí výstavbu nového závodu na Slovensku a nevylučují, že investici přeloží do Česka, do Maďarska nebo do Polska. Vyplývá to z úterních informací slovenského deníku SME."

12. DUBNA 2005

NOVINKY.CZ:
Látka obsažená v konopí zabraňuje ucpávání cév
"Látkou obsaženou v indickém konopí, z něhož se vyrábí hašiš, lze předcházet arterioskleróze a použít ji tedy v boji proti nejčastější příčině úmrtí ve vyspělých zemích. Vyplývá to ze švýcarské studie, při níž byly účinky této látky zkoušeny na myších. Výsledky studie byly zveřejněny v nejnovějším čísle britského vědeckého časopisu Nature."

8. DUBNA 2005

NOVINKY.CZ:
Floriďané mohou nyní střílet po útočnících i na veřejnosti
"Nový zákon, přijatý v úterý Sněmovnou floridského parlamentu poměrem 94:20 (a už předtím Senátem), rozšiřuje právo občanů použít střelnou zbraň proti útočníkům i na veřejnosti, zatímco dosud tak mohli učinit jen při vloupání do svého domova či vozidla."

7. DUBNA 2005

MF DNES:
Telička vyvrací Klausovo desatero
"Pan prezident se profiluje jako odpůrce Evropské ústavní smlouvy. Dokonce zformuloval desatero proti ní, což si zaslouží ocenění. Od zastánců smlouvy jsme se totiž argumentů ve prospěch jejího přijetí nedočkali. Nelze však již ocenit Klausovy argumenty."

31. BŘEZNA 2005

LIDOVKY:
Lidé ničí Zem stále víc, tvrdí studie
"Poškozování životního prostředí bylo za posledních padesát let největší v celé historii lidstva. Podle výsledků studie člověk stihl od padesátých let minulého století znečistit nebo vytěžit celé dvě třetiny ekologických systémů, na kterých závisí přežití lidstva. Až třetině obojživelníků hrozí vyhynutí, rozmanitost živočišných a rostlinných druhů se snižuje, tvrdí závěry více než tisíce vědců."

23. BŘEZNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Za totalitu se omluvila KSČ, ne KSČM
"V článku "Vyzýváme KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost" je pozn. redakce "(To je omyl, KSČM se za komunistický režim omluvila, ZDE, pozn. red.)", píše Jiří Nezhyba. Píšete, že se omluvila KSČM, což není pravda, neboť toto byla omluva od delegátů mimořádného sjezdu KSČ, navíc v revolučních dnech 21.12.1989 uveřejněná v Rudém právu, nikoliv omluva dnešní KSČM."

22. BŘEZNA 2005

Pro všechny ty, kteří nevlastní TV, ale mají přístup na internet:
ČT zahájila internetové vysílání vybraných pořadů!
Stačí kliknout na její on-line vysílání a za poklidného předení vašeho PC sledovat TV :-)


21. BŘEZNA 2005

LIDOVKY:
Rejžek se Vondráčkové omlouvat nemusel
"Verdikt pražského vrchního soudu, podle něhož se měl hudební kritik a publicista Jan Rejžek omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové, neplatí. Ústavní soud dnes vyhověl Rejžkově stížnosti a rozhodnutí o omluvě zrušil."

18. BŘEZNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
O tajných amerických plánech na iráckou ropu
"Bushova vláda si připravila plány pro útok na irák a pro získání irácké ropy už před útoky z 11. září. Vyvolalo to interní konflikt mezi neokonzervativci a představiteli velkých amerických ropných společností. Informovala o tom televize BBC ve čtvrtek večer v pořadu Newsnight."

...
Čtenářům těch stránek se omlouvám. Odmlčel jsem se na celý měsíc z důvodu vysokého pracovního nasazení, v jehož důsledku jsem nemohl číst internetový tisk ...
...

17. ÚNORA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Bushův sexuální skandál
"Je mi líto, že musím informovat o skandálu, týkajícím se sexu, v samém jádru Bushovy vlády. A co je horší, nejde o chování v soukromí, ale na veřejnosti, napsal komentátor listu New York Times Nicholas Kristof"

15. ÚNORA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Evropský soud pro lidská práva: Osoby žalované mezinárodní velkofirmou za pomluvu mají nárok na bezplatnou právní pomoc
"Dva aktivisté, které žalovala multinacionální firma McDonalds za pomluvu, měli dostat od britské vlády bezplatnou státní finanční pomoc "Legal Aid" na financování právníků, kteří by vypracovali jejich obhajobu, rozhodl v úterý nejvyšší evropský soud, Evropský soud pro lidská práva. To, že se oba nemajetní aktivisté museli u soudu sami, bez právníka, na něhož neměli, hájit proti týmu dobře placených právníků od podniku McDonalds označil Evropský soud pro lidská práva za porušení jejich lidských práv a za odepření práva na spravedlivý soud."

8. ÚNORA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Saddám protizákonně pašoval ropu do zahraničí se souhlasem americké vlády
"Republikánští senátoři, kteří útočí na Kofiho Annana a na OSN, minulý čtvrtek podivně umlkli, píše v deníku Guardian George Monbiot. Poukazuje na to, že Paul Volcker, hlavní vyšetřovatel korupce v OSN ve vztahu k Saddámovu režimu, zjistil, že americká vláda o Saddámově pašování ropy z Iráku do Turecka a Jordánska, čímž byly porušovány mezinárodní sankce OSN, věděla a tolerovala jej."

31. LEDNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
SEDM MANIPULACÍ JEDNÉ TISKOVÉ KONFERENCE
Gross "vysvětlil" a "doložil" své příjmy na nákup bytu

Štěpán Kotrba: "Stanislav Gross chce žalovat deník Mladá fronta Dnes za to, jakým způsobem informoval své čtenáře o jeho finančních zdrojích pro nákup bytu. Grosse rozhněval text na serveru iDnes, ve kterém novináři deníku údajně nepravdivě informují o jeho příjmech. "Jde o úmyslnou lež," prohlásil premiér na tiskové konferenci po sobotním zasedání rozšířeného ústředního výkonného výboru ČSSD. Namísto daňového přiznání ale novináři dostali pouze mzdovou výčetku Sněmovny."

28. LEDNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Kouření je jen projev svobodné vůle - nic víc
Bohumil Kartouz: "Problém zákazu kouření ve veřejných prostorách se týká citelných omezení. Citelných v tom smyslu, že velká část obyvatelstva jsou kuřáci. To není žádná demagogie, pokud kouří 30% mužů a 17% žen , jedná se sice o menšinu, ale statisticky a hlavně společensky významnou. Kouření pro ně znamená uspokojení určité potřeby a na základě kulturních zvyklostí jsou právě určité veřejné prostory považovány za takové, v nichž je kouření považováno za komplementární činnost spojenou s dalšími typickými činnostmi, které charakterizují pobyt v těchto prostorech, a pro které jsou také navštěvovány. A co je důležité, uspokojují tuto potřebu na základě svobodně projevené vůle individua"

20. LEDNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Liberálové všech zemí, spojte se! Budeme kouřit!
Josef Provazník: "Norsko, Irsko, Černá Hora, Itálie. Kdo by na první pohled řekl, že tyto země mají něco společného? To „něco“, které mám v tomto případě na mysli, je protikuřácký zákon. Debatuje se o něm nejen v médiích, ale samozřejmě i v místech, kterých by se měl dotýkat nejvíce, tedy v restauracích a hospodách. Návrh podobného zákona totiž existuje i v České republice a osobně si myslím, že patří k těm lepším „nápadům“, které sociální demokraté za 6 let svého vládnutí vyprodukovali (ostatně také nepochází z jejich hlav), leč nějak se nedaří ho prosadit v parlamentu."

5. LEDNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Výstražný systém, který mohl varovat před tsunami, existoval
Televize BBC: "Jsme zvyklí na svět, v němž mohou mnozí z nás běžně telefonovat nebo esemeskovat či emailovat mobilem do Srí Lanky nebo do Thajska a máme technologii jak předpovídat velké přírodní katastrofy. Proč jsme tedy nepředpověděli asijskou tsunami? Technologie je k dispozici, ale vědci nemají systém, jak by mohli varovat lidi v jižní Asii. Pořad televize BBC Newsnight v úterý večer vysvětlil, že technologie existuje, jen nebyla použita."

4. LEDNA 2005

BRITSKÉ LISTY:
Británie: Konečně vstoupil v platnost Zákon o přístupu k informacím
Podle nového britského Zákona o přístupu k informacím má nyní kdokoliv na světě, občan jakéhokoliv státu, právo požadovat informace od více než sta tisíc státních úřadů i od celé řady nevládních organizací v Británii, od soukromých firem potud, pokud pracují pro státní instituce. Žadatel má právo očekávat odpověď do 20 dnů, a to zadarmo, s výjimkou nákladů na kopírování dokumentů a poštovného.

16. PROSINCE 2004

BRITSKÉ LISTY:
Máme pravdu, říkají česká média
Bohumil Kartous : "V článku Kachna roku Fabiano Golgo kritizuje českou mediální scénu i vztah Čechů ke svým médiím (majetkový i komunikační). Otázka chybějící sebereflexe byla už na BL několikrát otevřena a je to skutečně velice významný problém, protože pokud česká média nechtějí z různých důvodů přistoupit na autokorekci, vypovídá to o jejich vztahu k realitě."

7. PROSINCE 2004

LIDOVKY:
Klaus nepije vodu z plastu, je to levicové
"Atributy levičáctví" jsou podle prezidenta Václava Klause snowboard, batůžek a plastiková láhev. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka rovnostářství, přerozdělování a falešná solidarita.

BRITSKÉ LISTY:
Myšlenková policie jako nástroj pro zlepšení mezilidských vztahů
Tomáš Stýblo: Reakce na článek "Prodej zapalovačů ve tvaru hořícího WTC je trestným činem".
Rád bych jednou takovou úvahou přispěl opačným názorem k diskusi otevřené subjektivním a emotivně zabarveným výkladem zákona, který zveřejnila ČTK. Nebudu polemizovat s autorovým výkladem zákona, nejsem právník a zákon nepovažuji za nezpochybnitelnou etickou či morální autoritu, odvoláním na níž je možné diskusi uzavřít. Raději se nad celou věcí zamyslím z hlediska mého vnímání etiky a svobody člověka, konkrétně svobody myšlení a projevu."


26. LISTOPADU 2004

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY:
Kvalita pracích prášků se stále snižuje
V Česku se v poslední době výrazně zhoršuje kvalita pracích prostředků. U některých z nich se už dokonce jejich prací účinnost blíží obyčejné vodě.

23. LISTOPADU 2004

PRAVDA.SK:
Tatry sa budú spamätávať desaťročia
Kalamitu vo Vysokých Tatrách môžeme považovať za najväčšiu ekologickú katastrofu na Slovensku za posledných sto rokov, vyhlásil minister životného prostredia László Miklós. "Keď si predstavíme, že tam 70 rokov nebudeme vidieť taký les, o aký sme prišli, tak to je niečo strašné," uviedol minister.Silný vietor, ktorý v piatok fúkal na Slovensku, spôsobil obrovské škody najmä v Tatrách a premenil ich na mesačnú krajinu.

BRITSKÉ LISTY:
MÉDIA A MANIPULACE: Teroristé jako filmoví režiséři
Militanti jsou přesvědčeni, že provádějí poslední, zoufalou obranu proti agresivnímu, válkychtivému Západu, který se nikdy nevzdal projektu křížových výprav a chce okupovat a zotročit islámské země. Tato invaze je hmotná - jako v Iráku - i kulturní...Videozáznamy poprav využily naší, západní technologie, nástroje západní invaze do islámského prostoru, a obrátily ji proti nám - přesně tak, jako moderní komerční letadla, která jsou symbolem současné doby, byla použita dne 11. září 2001 proti New Yorku. A nám se to nelíbí. Videozáznamy poprav otřásají hodnotami naší kultury tak, jak západní televize otřásá hodnotami společností islámských.

22. LISTOPADU 2004

CINEPUR:
kritika: Dogville "t jako terapie"
Stručně řečeno: notná část kouzla Trierova v pořadí osmého filmu spočívá v tom, že to, co se obvykle přepečlivě skrývá, je v případě Dogville přímo ústředním motivem vyprávěného příběhu. Za námět si Trier totiž vzal to, co se obvykle snaží dělat se svými diváky...

10. LISTOPADU 2004

BRITSKÉ LISTY:
Mnozí Američané chtějí po Bushově vítězství emigrovat
Vlna dotazů od amerických občanů, jak se odstěhovat z USA, zasáhla po Bushově volebním vítězství Nový Zéland, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

21. ŘÍJNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Jak neokonzervativci a islamisté vytvořili nový "svět globálního terorismu"
V minulosti nám politikové slibovali lepší svět. Měli různé způsoby, jak toho dosáhnout, ale jejich moc a autorita pocházela z optimistických vizí, které nabízeli svým občanům. Tyto sny selhaly. A dnes lidé už ztratili víru v ideologie. Politikové jsou stále častěji dnes už považováni jen za manažery veřejného života. Avšak oni nyní objevili novou roli, která jim navrací jejich moc a autoritu. Namísto toho, aby pro nás plnili sny, nám politikové slibují, že nás ochrání – před nočními můrami. ...

19. ŘÍJNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Proč má myslivost v ČR velkou tradici?
Bohumil Kartous: Reakce na článek "Lov je odměnou za péči o zvěř" - "Jedná se o mé osobní zážitky, tudíž dopředu deklaruju určitou subjektivitu, která je obsažena v jeho vyznění. Když jsem si přečetl článek obsahující korespondenci pana Batelky s panem Králíčkem (jehož jméno mě při vzpomínce na Ferdinanda d’Este naplnilo potměšilostí), evokovalo mi to moji zkušenost s jedním praktikujícím myslivcem."

18. ŘÍJNA 2004

CINEPUR:
Dobrá práce
Mechanismus vojenské moci ve své jasné hierarchizaci, v přesném vymezení pravidel, v definování pyramidy podřízenosti a nadřízenosti byl vždy dobrým /nejen filmovým/ námětem ke zkoumání mezí lidskosti. Umělci často a snad až příliš snadno přijímali poslání zpochybňovatelů zjevných mechanismů moci, chápali se příležitosti poukázat na nelidskost vojenského systému, který zamezuje lidským gestům solidarity, soucitu a na druhé straně plodí nelidské nástroje válečné mašinerie - vojáky. Není náročné takto nastolenou ideovou situaci, kolem níž se rozvíjí půdorys příběhu, nalézt ve filmu Dobrá práce /Beau Travail, 1999/, náročnější ovšem je se s ní spokojit.

12. ŘÍJNA 2004

REFLEX:
CAUSA: Michael Moore
Články o kontroverzním autorovi filmu Fahrenheit 9/11 Michaelu Mooreovi se obvykle hemží otazníky a nadužíváním spojek "nebo" a "či". Třeba: Idealistický dokumentarista, politický agitátor, nebo vypočítavý obchodník s pravdou? Bojovník za práva chudých, či nadutý multimilionář? Odvážný kritik, nebo okázalý populista? Ale sakra jaké "nebo", jaké "či"? Michael Moore je tohle všechno dohromady.

11. ŘÍJNA 2004

CINEPUR:
kritika: Post coitum - srdce s handicapem
Helena Bendová: "Nový film Juraje Jakubiska Post coitum vybočuje z kontextu soudobé české kinematografie v několika ohledech: nejen že se „v obsahu“ snaží vypovídat o čemsi současném i obecném zároveň, ale navíc všechny formální složky – kamera, vedení herců, střih, výprava, narace atd. - jsou tu úspěšně podřízeny jednotné, nápadité stylizaci...".

BRITSKÉ LISTY:
Mládí vpřed!
Josef Vít: "Zpráva z tisku: generální ředitelkou Czech Trade je sedmadvacetiletá absolventka VŠE + postgraduál v Izraeli. "

6. ŘÍJNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Brno a jeho nádraží: Referendum — tak, a nikdy jinak!
Miloš Dokulil: "O mnohých aspektech problému kolem brněnského hlavního nádraží jsem již v BL psal. Teď jsem ale dostal do rukou Statutárním městem Brnem vydaný leták, stavící mě jako potenciálního účastníka kvapem se blížícího referenda do role buďto zpátečníka, anebo naopak osvícence myslícího na zítřek. Hned na první straně je věta: „Aktivisté chtějí dosáhnout změny platných rozhodnutí.“ V uších mi zaznělo „teroristé“, a kolem nosu mi to začpělo čímsi „nelegálním“ (rozhodně jdoucím proti úřadům, a pak krajně podezřelým). A hned v další větě jsem se mohl dovědět, že ti zřejmě málo zodpovědní lidé „vytrhují pouze otázku polohy vlakového nádraží“. Jako kdyby právě to nebylo problémem k diskusi."

5. ŘÍJNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Jsou myslivci zabijáci?
Radek Batelka: "Když jsem před několika dny hledal na internetu, jaké hmotnosti dosahuje jelen, narazil jsem na elektronickou podobu mysliveckého časopisu Myslivost / Stráž myslivosti. Po dopsání jsem našel novou adresu časopisu Myslivost. Tento časopis vydává Českomoravská myslivecká jednota. Po přečtení několika článků jsem dospěl k názoru, že na tuto kuriózní sondu do hlubin myslivcovy duše stojí za to upozornit. Přináší totiž bezelstný důkaz o tom, jak přinejmenším část (můj optimismus je, přiznávám, neupřímný) myslivců nahlíží na vztah člověka a zvířete ve volné krajině skrze svůj potlačovaný sklon k brutalitě, jemuž se sentimentálně přezdívá lovecký instinkt."

1. ŘÍJNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
DOKUMENT - "Dopis 100"
Apel hlavám států, a představitelům vlád zemí Evropské unie a NATO, vyjadřující "obavy o stav demokracie v Putinově Rusku".

29. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
VÝZKUM - Média a počítače mají zásadní vliv na myšlení, postoje názory, hodnoty, estetiku a životní styl
Petr Sak: "Média, informační technologie a kulturní úroveň české populace - referát přednesený na mezinárodní konferenci Kultúra - priestor interdisciplinárného myslenia v Nitre 20. - 22. 9. 2004"

Drzý interview s Ivanem Vyskočilem po čtyřiceti letech
Martin Vaněk: "Pane Vyskočile, mám před sebou „Drzý interview“ z roku 1964, který vyšel ve dvanáctém čísle časopisu Host do domu. Tehdy vám otázky dával Oleg Sus. Napadlo mě, že by nebylo od věci udělat s vámi podobný drzý interview po čtyřiceti letech. Pro začátek si vypůjčím otázku pana Suse. Ten se vás ptal na to, proč jste zmizel prakticky z divadla. Já bych tuto otázku, která dnes již není aktuální, parafrázoval, a ptám se: Proč jste zmizel prakticky z literatury?"

28. ZÁŘÍ 2004

BBC CZECH:
Zaplní český éter stranická propaganda?
Bude si české publikum na rádiích a televizích ladit vysílání provozované politickými stranami?

27. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Proč v českém školství už deset let selhává management jakosti?
Ivo Fencl se zabývá vážnými problémy současného českého školství.

22. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Jeden za 18, druhý bez tří za 15...?
Jan Sýkora: "Debata o snížení věkové hranice trestní odpovědnosti a i údajně související hranice pro začátek sexuálního života je v plném proudu a návrh ministra Pavla Němce byl už podroben nejedné kousavé výtce odborných kruhů. Není divu, kromě příliš okaté souvislosti s aktuálně medializovanými případy násilné trestné činnosti mladistvých je ve hře ještě skutečnost, že státem organizovanou represí delikventy v dospívajícím věku prakticky nelze ovlivnit pozitivně - výkon trestu ani ústavní a ochranná výchova nedokáží v českých podmínkách zatím účinně vyvážit sociální deprivaci a kontakt s podobně problémovou komunitou."

21. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Morálka podle Bondyho
Jan Motal: "Snad jsem hned zkraje udělal chybu a zvolil příliš zavádějící a nepřesný nadpis, ale ať. Byl nejlepší z těch, co mne napadly, a i když pranic neprozrazuje o důležitosti tématu, alespoň poměrně přesně definuje, o čem že bude řeč. Tedy - nikoliv o Bondyho pojetí revoluce, či o jeho politických názorech vůbec, jak jsme na to byli v poslední době zvyklí. Stejně tak pomineme jeho dílo umělecké, tj. básně, prózu i drama. Ve středu zájmu tohoto článku je totiž Bondy jakožto filosof, jeho koncepce "nesubstanční ontologie" a teorie etiky, jež na ní vyrůstá."

20. ZÁŘÍ 2004

BBC CZECH:
Odpůrci potratů v USA brojí proti antikoncepci
Ve Spojených státech zuří nová válka. Tentokrát nejde o terorismus, ale o pilulku proti početí. Případů, kdy lékař či lékárník odmítne vydat antikoncepci, přibývá. Stále více lékařů a farmakologů ji odmítá předepisovat. Její požití je prý jen jiná forma potratu.

17. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Czechtek 2002: "Mámo neblázni, přijedou – zatancujou a odjedou"
Rozhovor redaktora serveru TECHNO.CZ s ženou, která si v úřadě zachovala zdravý rozum
Paní Marie Matušková je starostkou obce Višňová již čtrnáct let. Po revoluci nastoupila do úřadu a za tu dobu pochopitelně musela řešit spoustu problémů. Jak sama říká: „Zjistila jsem, že ve všem převažuje panika a velké oči a že je věci třeba řešit konkrétně, organizovaně a pokud možno optimisticky." Stejně jako většina české populace měla pocit, že techno párty jsou něco nepředstavitelně strašného. Domnívala se, že v celé subkultuře hrají daleko větší roli drogy a násilí proti obyvatelstvu. Vzhledem ke klidným místním poměrů se bála také prudkých zvukových efektů. Protože byl "její" největší středoevropský teknival jiný než ty ostatní, nasedli jsme po vzájemné domluvě do redakčního auta a vypravili se severním směrem až do frýdlantského výběžku na obecní úřad a louku, kde se všechno odehrálo.

16. ZÁŘÍ 2004 - den 15. výročí založení Unarclubu

BBC CZECH:
Český pavilón na EXPO 2005 bude barevný a hravý
Pražský výtvarník Petr Nikl v těchto dnech přemýšlí, jak a čím obalit obří laminátovou ulitu tak, aby měla měkký povrch. Aby byla příjemná na dotek. Až na ni budou příští rok sahat tisíce japonských rukou. A možná i statisíce.

15. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Fahrenheit 9/11: Která část vašeho těla je nejošklivější?
Tomáš Tětiva: "Spory o to, zda Michael Moore natočil o Bushovi dokumentární film jsou celkem únavné. V podstatě je to úplně jedno. Důležité je, že se někdo v atmosféře paranoidního veřejného strachu po 11. září vůbec pokusil tímto způsobem zhodnotit Bushovo působení v Bílém domě. Ten v Moorově filmu vypadá jako neschopný a zároveň všeho schopný nýmand a nutno dodat, že tak z faktů uvedených ve filmu vychází, i když si kritickým viděním odfiltrujeme všechny Moorovy komické zkratky."

14. ZÁŘÍ 2004

NOVINKY.CZ:
Protestující otec vyšplhal na balkón Buckinghamského paláce
"Britské bezpečnostní služby vyděsil člen britské organizace Fathers 4 Justice (Otcové za spravedlnost), který v úterý v kostýmu Batmana pronikl do Buckinghamského paláce. Třiatřicetiletý Jason Hatch vyvěsil ve 14 hodin na hlavním balkónu plakát s textem Supertátové z Otců za spravedlnost bojují za vaše právo vidět své děti."

13. ZÁŘÍ 2004

NOVINKY.CZ:
Čínskou babičku zabil šok z vnukova dárku
"Oslava dne učitelů v Číně se stala osudnou pro sedmdesátiletou ženu ze severní oblasti země, která zemřela na mozkovou mrtvici. Byla totiž otřesena dárkem vlastního vnuka."

10. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Proč je přístup k internetu v ČR tak obtížný - Rozhovor s Vladimírem Mlynářem
"Přibližně 30 % domácností je připojeno k internetu, kolik z nich je mladých a s dětmi, nevím, možná to ale nebude tak málo, vždyť děti dnes počítač za „standard“, jak říkáte, považují. Navíc průzkumy prokazují, že tím hlavním důvodem, proč lidé nemají počítač a nevyužívají internet není pořizovací cena ani telekomunikační poplatky, ale neznalost práce s počítačem případně, u starší generace, strach z nových technologií."

8. ZÁŘÍ 2004

BBC CZECH:
Nejlepší nápady dostávají lidé v posteli
Lenoši a spánkumilovní studenti zřejmě mohou být nejkreativnějšími lidmi.

7. ZÁŘÍ 2004

SEDMÁ GENERACE:
Čtenář je nebezpečný člověk (rozhovor s Milošem Urbanem)
Miloš Urban patří mezi nejvýraznější české spisovatele mladší generace. Za ekologický horor Hastrman obdržel cenu Magnesia Litera.

6. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Lze ve válce proti terorismu zvítězit pouze silou?
Rozhlasová stanice BBC Radio Four vysílala koncem minulého týdne z Foreign Press Association v Londýně diskusi k argumentu "Ve válce proti terorismu lze zvítězit pouze silou". Byla to pozoruhodná ukázka veřejné diskuse, z níž citujeme.

2. ZÁŘÍ 2004

LIDOVKY:
Slezák: Palachův týden byl jako technoparty
říká odstupující pražský radní Jan Slezák (ČSSD), který zasahoval při protestech v lednu 1989.

1. ZÁŘÍ 2004

BRITSKÉ LISTY:
Telecí en Gross
Ondřej Hausenblas: "Reklamní desky s mladistvě telecí tváří našeho dočasného premiéra se objevují na kdekterém nároží. Doprovázejí je jednoduché výroky z dílny zkušeného PR agenta. "Jsem sociální demokrat." "Myslím to upřímně." Žádné složité vyjádření, žádné myšlenky, jenom řečenky. Šikovně vymyšleno, pane premiére a pane agente (PR, tentokrát)."

REFLEX:
Olympijská ztráta soudnosti
Michal Komárek: „Vezměte si doma u televizních obrazovek pravítko a odměřte si šest centimetrů! Tak o takový kousíček prohrála naše Nikola bronzovou medaili! Šest centimetrů! Taková smůla!“ Naříkal moderátor olympijského studia po posledních pokusech soutěže oštěpařek v Aténách."

3. SRPNA 2004

REFLEX:
Protest omlazuje
Radim Marada (43) patří k předním tuzemským sociologům střední generace. Nedávno vydal knihu o povaze a kultuře současných protestních hnutí (Kultura protestu a politizace každodennosti), vede katedru sociologie na brněnské Masarykově univerzitě, má za sebou řadu stáží v Evropě i USA. V jedné brněnské kavárně jsme si povídali o protestu, politice, občanské společnosti, kritickém myšlení i nudě v Brně.

30. ČERVENCE 2004

SEDMÁ GENERACE:
Lokalizace ekonomiky: pohádka, nebo nutnost?
V devátém díle seriálu Z ekonomického kapsáře Nadi Johanisové se podíváme na zoubek ekonomické lokalizaci. Zní to pěkně, ale co to vlastně znamená? Je to vůbec k něčemu? A co s tím vším má společného papež?

22. ČERVENCE 2004

REFLEX:
Causa Stanislav Gross
"Je to nejpopulárnější politik v zemi. Všichni o něm vědí všechno a zároveň o něm nikdo neví nic. A přesto nebo možná právě proto se stane pátým předsedou vlády samostatné České republiky - Stanislav Gross."

12. ČERVENCE 2004

LIDOVÉ NOVINY:
ČSSD má nyní v čele mafiána Grosse...
"... a už ji nikdo nezachrání," říká Miloš Zeman

BBC CZECH:
Vědci kritizují Bushovu politiku boje proti AIDS
"Nelíbí se jim, že George Bush obhajuje sexuální zdrženlivost jako hlavní způsob, jak zastavit šíření nemoci."

BRITSKÉ LISTY:
Hledání vkusu aneb o SUPERlativech
Jan Sýkora: "O jednom tématu toho bylo u nás v poslední době napsáno a vysloveno až až a přidávat k tomu něco dalšího, je jen pliváním do oceánu. Přesto jsem i já narazil na společenskou bariéru v okamžiku, kdy jsem nevěděl a nechtěl vědět nic o hledání Superstar. Téma si asi opravdu zaslouží více naší pozornosti, aniž bych se chtěl komentářem jakkoli na laciné popularitě soutěže přiživovat. Přesto je jasné, že nejúspěšnějším článkem v této době může být jen ten, který již od nadpisu to zázračně popularizující slůvko omílá, třebas i v úplně jiném kontextu..."


10. ČERVENCE 2004

REFLEX:
Holanďané pře branami [RX Diskuse]
"V rámci přesunů obyvatelstva uvnitř Evropské unie se počítá s tím, že lidé z přelidněného Holandska budou mít zájem najít nový prostor k životu, a tady je ho dost. Navíc soužití Holanďanů a Čechů se ukazuje jako bezproblémové. A my se snažíme být na to připravení," vysvětlil mi po několikahodinovém dohadování s místními obyvateli v kině v Teplicích nad Metují podnikatel Michael Mikšovský, proč jeho firma plánuje na okraji města výstavbu "holandské vesničky" se třiceti domy. Připadá vám to za vlasy přitažené? Omyl. Ve východních Čechách jsou holandské vesničky už několik let reálně existujícím fenoménem, který zjevně čeká velmi slušná budoucnost."


9. ČERVENCE 2004

BRITSKÉ LISTY:
Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy
Ondřej Čapek: "Tento text byl psán pro CINEPUR č. 42 a proto je limitován délkou. Jestliže Jan Čulík očekával, že bude "Český sen" kritickým zhodnocením role reklamy v české společnosti, považoval jsem tento záměr předem za nemožný. Vzhledáme k mým očekáváním Český sen dopadl ještě dobře."


1. ČERVENCE 2004

Karel Čapek - PROČ NEJSEM KOMUNISTOU?
"Tato otázka se z čistě jasna vynořila mezi několika lidmi, kteří byli nakloněni čemukoli spíše než tomu, aby se bavili politikou. Je jisto, že by nikdo z přítomných nepoložil otázku "Proč nejsem agrárníkem" nebo "Proč nejsem národním demokratem". Nebýti agrárníkem neznamená ještě žádný určitý názor nebo životní víru; avšak nebýti komunistou znamená býti nekomunistou; nebýti komunistou není pouhý zápor, nýbrž jisté krédo..."


29. ČERVNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
ESEJ - Jak se rodí outsideři
Zdena Bratršovská, František Hrdlička: "V jedné Greenově povídce pronajme majitel svou vilku na jednu noc generálovi, který v ní – spolu se svými pobočníky, sluhy a hudebníky – hodlá oslavit své životní výročí. Nabídka je pro majitele lukrativní, a tak ji po krátkém zaváhání přijme, ale místo aby strávil noc v místní hospodě nebo u známých, zpovzdálí sleduje, jak generálova svita přiváží k vilce nábytek, nástroje a proviant a jak se měni interiér, v němž dosud bydlel sám, k nepoznání: Všechny místnosti září do tmy, odevšad se ozývá zaujatý hovor a podmanivá hudba."


17. ČERVNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Americká senátní komise: Irák neměl nic společného s útoky z 11. září
" Proč nevyšetřuje žádný americký mimořádný prokurátor lži Bushovy vlády?
Komise, která vyšetřuje útoky z 11. září na New York, nenalezla žádné "věrohodné důkazy", že Irák pomohl organizaci al Kajda tyto útoky provést. To je v ostrém kontrastu s tím, co ještě tento týden v pondělí znovu tvrdil americký viceprezident Dick Cheney, že prý měl Saddám Husajn s al Kajdou údajně "dlouho zavedené styky". Americká vláda zdůvodnila svůj vojenský útok proti Iráku tvrzením, že má Irák údajně styky s al kajdou Jak ukazovalo ve středu večer zpravodajství televize Channel Four News, mnozí američtí občané jsou stále navzdory faktům v důsledku nepravdivých tvrzení americké vlády pevně přesvědčeni, že za útoky z 11. září stál Saddám Husajn."



11. ČERVNA 2004

BBC CZECH:
Interview BBC - Václav Havel
"Podle exprezidenta Václava Havla otevření české ambasády v Severní Koreji prokáže, jak vážně myslí ČR lidská práva jako prioritu své zahraniční politiky."


BRITSKÉ LISTY:
Jak si Pentagon vymýšlí výmluvy - Chcete beztrestně mučit údajné teroristy?
"Právníci často jdou až k nejzazší hranici, když radí svým klientům, jak dodržet zákon, aby proti nim nebylo zahájeno trestní stíhání, a jak zákon porušit takovým způsobem, aby za to nemohli být potrestáni, napsal Philip Carter v časopise Slate. Avšak tento přístup absolutně nezachrání nejnovější memorandum amerického ministerstva obrany o tom, že je mučení právně přípustné. Toto memorandum je kuchařkou o tom, jak protizákonně lidi mučit a vyhnout se za to potrestání."


2. ČERVNA 2004

NOVINKY.CZ:
Průzkum českou mládež nepochválil
"Jaká je generace patnáctiletých až třicetiletých, která měla v roce 1989 patnáct a méně let? Jaké hodnoty uznává, když většinu svého života prožila již v nových politických a ekonomických podmínkách, prakticky nedotčena minulým režimem?"


1. ČERVNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Prezidentské velerady aneb kterak se Klaus lidských práv bál
Bohumil Kartous: "Na mediálním bojišti se vede několika měsíční válka mezi prezidentem a senátem o podobu Ústavního soudu. Český prezident však „bojuje“ i v dalších konfliktech. Tak např. na stránkách LN se Václav Klaus srdnatě bije za národní stát a občanská práva."


31. KVĚTNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Výbor OSN proti mučení kritizuje Českou republiku
"Během svého dvaatřicátého zasedání, které se konalo ve dnech od 3. do 21. května 2004, vyslechl Výbor OSN proti mučení ve dnech 4. a 5. května 2004 třetí periodickou zprávu, kterou předkládá vláda České republiky. Dne 13. května 2004 o tom vydal svou Zprávu. S uspokojením konstatoval, že v některých skutečnostech došlo v ČR k zlepšení situace, avšak vyjádřil zároveň znepokojení, že v mnoha oblastech zůstává situace v České republice neuspokojivá. Kritizoval mj. to, že si vězni své věznění musejí částečně hradit, a další závažné problémy v českých věznicích, opakující se násilí vůči Romům a neochotu Policie ČR ji vyšetřovat, zpřísnění českého azylového zákona a věznění žadatelů o azyl až po dobu 180 dnů, zadržování dětí ve vazebních střediscích pro cizince a nedostatečně vyšetřené násilí Policie ČR proti demonstrantům během zasedání MMF a Světové banky v září roku 2000."


27. KVĚTNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
O pokusech zdiskreditovat Michaela Moora
Jiří Jírovec: "Britské listy doprovodily informaci o vítězství filmu Fahrenheit 9/11 v Cannes výtahem z článku převzatého z týdeníku the Observer. Jan Čulík chtěl možná čtenářům ukázat, jak vypadá trochu lepší britský bulvár, což se mu, podle mého názoru povedlo. Přesněji řečeno, jde o bulvár vylepšený o politickou agendu, jejímž cílem je implantovat čtenáři myšlenku, že ten Moore není vlastně až tak důvěryhodný člověk, takže kdoví, jak to s tím, co divákům a čtenářům předkládá, vlastně je."


25. KVĚTNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Americký důstojník: Stříleli jsme v Iráku civilisty
"Pořad Today rozhlasu BBC vysílal v pondělí 24. 5. v 8.47 ráno neuvěřitelný rozhovor s americkým důstojníkem, který odešel z irácké armády, protože odmítal střílet civilisty. Příslušník amerických námořních jednotek tvrdí, že usmrcování nevinných civilistů v Iráku, jehož byl svědkem, bylo nevyhnutelné, vzhledem k tomu, co vojákům řekli jejich nadřízení ohledně hrozby, které čelili. Právě toto zabíjení civilistů vyvolalo v Iráku podstatné sympatie pro povstání proti americkým vojákům, míní britský rozhlas. Jimmy Massey je bývalý seržant, který od amerických námořních jednotek odešel v listopadu 2003 po dvanácti letech v armádě."


29. DUBNA 2004

SEDMÁ GENERACE
Ľuba Lacinová - Skeptický environmentalista
"Bjorn Lomborg svou knihou ´Skeptický environmentalista: Měření skutečného stavu světa´ nesporně vyvolal velký rozruch. Na celém případu nejsou zajímavé ani tak polemiky s jeho názory, ale spíš politický kontext sporu o serióznost Lomborgova díla. Více se už se dočtete v článku bratislavské biofyzičky Ľuby Lacinové."


28. DUBNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Kdo se v Praze serve na Prvního máje? - Dezinformační kampaň české policie
Ondřej Slačálek: "Co byste si mysleli o člověku, kterého jednou postraší, on všude vypráví o hrozbě, jíž byl strašen, a pak se ukáže, že to byla naprostá blamáž. O něco později jej znovu postraší – a on zas bez sebemenšího přemýšlení o tom, že by něco mohlo být jinak, jde a všude vypráví o tom hrozném ohrožení. Že existenci takového tvora nevěříte? Také bych nevěřil. Po posledním týdnu už věřím. Jmenuje se český policejní novinář."


23. DUBNA 2004

EKONOM:
Život s nejistotou - Ralf Dahrendorf o schopnosti lidstva trvat na svobodě i v nebezpečí.
"Často mi nešlo do hlavy, proč Karl Popper zakončil vzrušující závěr prvního dílu knihy Otevřená společnost a její nepřátelé touto větou: "Musíme jít dál do neznáma, nejistoty a nebezpečí a s veškerým svým rozumem usilovat jak o bezpečí, tak o svobodu." Cožpak svoboda nestačí? Proč klást bezpečí této nejvyšší hodnotě na roveň?"


15. DUBNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Média a česká společnost - Paměť národa
Bohumil Kartous: "Společnost je tak dokonale zalezlá sama do sebe, že ji nevadí ani to, když přijde zbytečně o deset miliard. Ztotožňuje si průměrný Čech dobu před listopadem 1989 s tím, co bylo odlišné, nebo s tím, co kontinuálně přetrvává dodones?"


14. DUBNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
A znovu: Jsou mobilní telefony hrozbou lidskému zdraví?
"V Británii vlastní nyní 50 milionů osob mobilní telefon. Po celé zemi je rozmístěno 35 000 stožárů, vysílajících mobilní signál, ale pro právě zaváděné telefony třetí generace bude zapotřebí třikrát více těchto vysílačů. Šíří se informace, že někteří lidé, kteří žijí v blízkosti mobilních vysílačů, mají zdravotní potíže. Je to možno brát vážně?"


1. DUBNA 2004

REFLEX:
Slovenská cesta
Poslankyně Kateřina Dostálová v nedávné rozhlasové diskusi o televizních poplatcích prohlásila: "Chceme, aby v České televizi proběhla reforma. Podívejme se na Slovensko, chtěla bych vyzvat naši veřejnost, aby občas sledovala Slovenskou televizi, protože tam jsou ty reformy vidět." Ano, jsou. Ale nic není zadarmo.


25. BŘEZNA 2004

REFLEX:
Do Re Mi Fa Sol La si Góol!
Z Národního divadla, odkud se většinou nešíří nic, se šíří zvěsti, že baletky odmítají plivat na zem a sboristky zpívat sprostá slova. Ano, začaly zkoušky původní české opery o hokejovém vítězství v Naganu. Zaujalo mě, že ať se o opeře zmíním před kýmkoli, názory jsou téměř identické: hokej + opera = kravina. Tak reagují kolegové píšící o kultuře i o sportu, muzikanti, intelektuálové, hokejisté. Proč?

24. BŘEZNA 2004

SEDMÁ GENERACE:
Markéta Fošumová: Krása bude spásou světa
O postavení přírody a člověka v ruském myšlení vypráví doktorandka Humanitní environmentalistiky brněnské Fakulty sociálních studií. Autorka se věnuje především problematice ruské filozofie, historie a kultury a byzantologii ve vztahu k české historiografii.

23. BŘEZNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Utajeno může být téměř cokoliv - Stručné shrnutí negativních dopadů návrhu nového zákona o utajovaných informacích
Helena Svatošová: "Národní bezpečnostní úřad připravil nový zákon o utajovaných skutečnostech (utajovaných informacích dle nové terminologie), který by v lednu 2004 měla projednávat vláda. Návrh představuje hrozbu širokého, svévolného a nekontrolovatelného utajování téměř čehokoli, co si státní úředník nebo třeba i zbrojovka vzpomene. Pod novou, mnohem volnější definici utajované skutečnosti, se dá dosadit téměř cokoli. Návrh nového utajovacího zákona z pera NBÚ tak představuje vážné nebezpečí pro svobodný přístup veřejnosti k informacím, pro rovná práva před soudem i pro samotný demokratický standard poměrů ve státě."


17. BŘEZNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Je technická civilizace teroristická, a proč?
Martin Škabraha: "Terorismus, kterému v současné době čelíme, se zásadním způsobem liší od terorismu, o kterém jsme se dozvídali v hodinách dějepisu. Soudobý teror nemá konkrétní politické požadavky, které by dovolily umístit jeho akce do sice extrémního, ale srozumitelného a vypočitatelného diskurzu. Jeho „filozofie“ je úplně jiná. Zpravidla bývá spatřována ve snaze rozpoutat chaos, destabilizovat řád naší civilizace. Teroristé jsou tak líčeni jako něco cizorodého vůči systému, který napadají. Jsou absolutně oni. Jako by s námi neměli nic společného. Pokusme se ale uplatnit jiný úhel pohledu. Pokusme se myslet terorismus nikoliv vně systému, ale jako jeho součást - zdaleka ne tak cizorodou, jak by se na první pohled mohlo zdát."


23. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Pentagon: radikální podnebné změny zničí civilizaci už do 20 let
"Tajná zpráva amerického Pentagonu varovala, že podnebné změny, k nimž má dojít během nadcházejících dvaceti let, by mohly vést ke globální katastrofě, v níž by přišly o život miliony lidí ve válkách a při přírodních katastrofách."

Zpráva Pentagonu v angličtině - PDF



18. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Deklarace o svobodě politické debaty v médiích:
Rada Evropy: Státní instituci by neměl před novináři chránit zákon o pomluvě
" - Stát, vláda a všechny ostatní instituce výkonné, legislativní či soudní větve se smějí stát terčem kritiky ve sdělovacích prostředcích. Vzhledem k jejich dominantnímu postavení by neměly být tyto instituce jako takové ochraňovány trestním zákonem před difamačními či urážlivými výroky..."


13. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Dobré vládnutí: nové ideologie rozvoje z africké perspektivy
Ing. Mesfin Gedlu Ph.D. : "Perspektiva neoliberální rozvojové ideologie sice muže být zlepšením přísně technokratického přístupu, jejž chce nahradit, nemění však nic na faktu, že se opakuje dobře známé přehlížení vlivu globálních restrikcí při obnově Afriky."


12. ÚNORA 2004

BBC CZECH:
Interview BBC - Valtr Komárek
"Podle Valtra Komárka je někdejší premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman ochoten znovu stanout v čele sociální demokracie."

REFLEX:
Krása architekty nezajímá
"Když přijede architekt JAN KAPLICKÝ (66) z Londýna do Prahy, je to vzácnost. Pokud uspořádá přednášku, má v sále nabito. Mladí lidé, které zajímá svět architektury a designu, jeho úsporná slova a projekty hltají. Stejně oblíbený je John Kaplikej mezi mladými Brity. Postavit "něco" v Čechách se mu ale dosud nepodařilo a jak tvrdí, už také nepovede."

CINEPUR:
O čem zatím není, ale mohl by být Český sen
Ondřej Čapek: "Začněme pracovním vymezením určitého ideálu diskuse o kulturních událostech. Jsem přesvědčen, že debata o umění je pro každou zdravou /či chcete-li demokratickou, fungující, prosperující/ společnost něčím, co je nutné pro její sebereflexi a diskusi o dalším směřování. Tím nechci říci, že je umělec pouhým propagátorem či dodavatelem idejí pro další zpracování. Tento text však nepředpokládá ani opačný extrém, který dobře vyjádřil Oscar Wilde obratem „l’art pour l’art“, podle nějž – zjednodušeně řešeno – smysl umění leží v něm samém, bez jakékoliv vazby na hodnoty a společenské ovzduší doby, ve které vzniká. Mému postoji koneckonců nahrávají sami tvůrci Českého snu, kteří jednoznačně deklarovali, že jejich dokument je společensky kritickým dílem."


11. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Co je za plentou “Supermarketu roku 2003"?
Petr Jindra: "Nabízíme Vám zajímavou a samostatnou práci, dobré platové ohodnocení, důkladné zaškolení, průběžné profesionální školení, profesní růst v rámci velké mezinárodní společnosti." - z internetové nabídky pracovních příležitostí v Delvita a.s. “Delvita vyždímá každého do mrtě", řekla mi při nedávném setkání jedna zaměstnankyně jednoho z jejích velkých supermarketů v Praze 6 umístěného v bývalé menze ČVUT.


10. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
O manipulaci v komerční televizi - Našim divákům s láskou
Martin Škabraha: "Na desátém výročí existence nejsledovanější televize v ČR je snad nejpozoruhodnější to, jak dotyčná stanice uměla přesvědčit své diváky, že to jsou oni, kdo má co oslavovat a kdo má dostávat dárky, spoustu dárků. Diváci tak poslušně naklusali k obrazovkám, aby si vychutnali nadílku, o níž se už předem vědělo, že bude naprosto báječná. Jako kvočna ke svým kuřátkům chová se totiž televize Nova k „obyčejným lidem“, kterých si váží natolik, že žádná společenská událost hodná toho jména (to jest: zveřejněná v Televizních novinách) se neobejde bez „názoru“ člověka z ulice."


9. ÚNORA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Dvojí metr ředitele Janečka - Omluva ČT za reportáž o SAZCE ano, omluva za lži o Bhópálu ne?
Jan Berger: "Překvapilo a znechutilo mě rozhodnutí ředitele České televize Janečka, který se omluvil za reportáže pořadu Klekánice mocnému monopolu s hazardem - firmě SAZKA. Pokud by se takto ředitel Janeček chtěl chovat ve všech případech, musela by ČT buď zrušit své zpravodajství i aktuální publicistiku, nebo naopak znásobit prostor pro toto vysílání, aby Janeček měl dost prostoru pro omluvy stovkám subjektům, cítících se dotčených vysíláním ČT. Pozoruhodné v tomto kontextu je, že v jiných reportážích ČT velmi pravděpodobně lhala, aniž by to ředitele Janečka valně vzrušilo."


2. ÚNORA 2004

EURO ON-LINE:
Prohlášení Národní federace hotelů a restaurací ČR a Asociace cestovních kanceláří ČR - DPH: Zničující dopad pro podnikatele
"Nejen že, správci naší země nevyjednali pro převážně malé a střední podnikatele alespoň, tak jak v mnoha přistupujících zemích výjimky, tak po jednání v Kolodějích s naprostým překvapením zjišťujeme, že nejen stravovací, ale i ubytovací služby přeřadili do základní sazby daně z přidané hodnoty."


29. LEDNA 2004

SENÁT PARLAMENTU ČR:
Návrh zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty - stenozáznam
Senátor Jaroslav Kubera: "... chtěl jsem mluvit o velkém omylu - veřejnost a občanská sdružení. Občanská sdružení a zejména bojůvky ekologických teroristů a jakoby ochránců nejsou veřejnost. To je omyl, tyto bojůvky, když zjistí, kde políčko je, protože jen jejich vize ekologicky čistých potravin je správná, to by také nevadilo, ale chtějí to vnucovat každému jinému, vždycky si myslí, že jen jejich název je správný, a my nemáme právo se rozhodovat, zda si koupíme nábytek z plastické hmoty nebo ze dřeva, protože oni se rozhodli, že ten ze dřeva je správný a plastická hmota ničí životní prostředí."


26. LEDNA 2004

CINEPUR:
Omyly kritiky
Jako ve všech oblastech lidské činnosti i v rámci kritiky se dají nalézt zastaralé a pro alespoň trochu poučeného čtenáře/kritika už nepřípustné metody a /implikované/ názory, které byly zproblematizovány během samotných dějin kritiky i díky teoretické reflexi, která se na kritiku a interpretaci zaměřila.


22. LEDNA 2004

SEDMÁ GENERACE:
Rozhovor s Hanou Librovou - Hledám důstojný životní styl
Na počátku prosince vyšla dlouho očekávaná kniha Hany Librové, profesorky sociologie působící na Katedře environmentálních studií brněnské Masarykovy univerzity, s názvem Váhaví a vlažní a podtitulem kapitoly o ekologickém luxusu. Po knize Pestří a zelení, která se objevila v první polovině devadesátých let, jde už o druhý pokus zmapovat životní styl, který se do povědomí čtenářů zapsal jako dobrovolná skromnost.


21. LEDNA 2004

BRITSKÉ LISTY:
Romové Británii: Nashledanou v květnu!
Jak britské bulvární noviny šíří strach ze střední Evropy
Britský bulvární deník The Sun včera věnoval svou titulní stránku, stranu 4 a 5 a redakční komentář na str. 11 speciální investigaci svého reportéra z Kežmaroku na Slovensku, který předvídá, že po vstupu zemí ze středovýchodní Evropy zaplaví Britání "statisíce Romů, kteří tam žijí v chudobě a v útlaku".


Nad některými výsledky mezinárodního srovnání Česka a zemí OECD ve vzdělávání
Je potřebné umět číst s porozuměním
...Česká republika patří k zemím, kde je příjmová diferenciace podle vzdělání výrazná. Máme z toho dělat nějaké závěry o tom, jak těžké je u nás dostat se na školu, která míří až k univerzitnímu vzdělání? Máme se ptát, která skupina obyvatel u nás vlastně zařizuje, aby bylo gymnaziálních studentů tak málo? Mohli bychom se ptát, kdo bude vydělávat na podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří „zkejsli“ v špatně vedené základní škole? ...


KRITICKÉ LISTY:
Odvaha vyučovat doopravdy
Intimní styk s vážnou hudbou, pokud na něj dítě není z domova naučené, považuji za jeden z nejtěžších úkolů dospívání. Je tak obtížný, že většina populace zůstává vážnou hudbou neposkvrněna až do stáří. Hudba obecně nezobrazuje žádné „věci“ ani o nich nepovídá (symfonickou báseň Vltava můžete klidně číst i jako příběh děcka, které vyrostlo v bojovníka nebo v statnou matku rodu…, anebo ji prostě poslouchat bez těch řečiček v pozadí). Proto vážná muzika klade na člověka tak protikladné nároky: intelektuální – vydržet u poslechu, i když mnou nezmítá a nepudí mě k hopsání nebo zmítání, plus mít mezi svými osobními životními hodnotami také něco jako „ušlechtilost vkusu“. A na druhé straně je hudba přece jen velmi fyzicky působící hra zvuků, rytmu, napětí a uklidnění, která provokuje svaly, dech, nervy.


 

 
založeno 21. ledna 2004
Pocidadlo NETWAY.CZ